Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 

Spartan Race - Super

- ...pochopíš až v cíli..... -

fotogalerie

 

    

    Zúčastnili jsme se dalšího stupně extrémního překážkového běhu Spartan Race na Klínovci. Tento závod nazvaný Super, byl druhým stupněm obtížnosti ze série Spartan Race. Nikdy není dopředu známá trasa, její délka, ani počet a druh překážek. V propozicích závodu se uvádí jen, že trasa je dlouhá minimálně 13km a je na ní minimálně 20 neznámých překážek. Závodu se zúčastnilo cca 1200 běžců z celé České Republiky i ze zahraničí. Běžci byli vypouštěni na trať každou půl hodinu ve vlnách, čítajících cca 150 - 250 závodníků.

    Tentokrát běžela Kačka, Mirek, Pavel a nově Martin Maier.

    Pod Klínovcem nás přivítalo chladné počasí - 8 stupňů a vichr - ideální podmínky na kraťasy a na koupání se ve vodě a blátě. Naším cílem bylo vyběhnout a doběhnout jako tým, a hlavně bez zranění. Opět jsme při registraci dostali do ruky obálku s čipem a startovním číslem, a pro nás už známým upozorněním: Existuje reálná možnost, že můžete zemřít.

    Trasa závodu byla pěkně namotaná po celém Klínovci a to stylem nahoru, dolu, chvilku po rovině, nahoru, dolu... Start závodu byl přesně jak se proslýchalo - přímo nahoru do jedné ze sjezdovek. Celková délka závodu byla nakonec 15km a bylo na ní 23 překážek. Při nezdolání překážky jsme museli opět dělat 30 trestných angličáků pod dohledem organizátorů.

    Startovali jsme ve vlně v 10:30. První úsek byl docela fuška, vybíhala se jedna ze sjezdovek. Na jednom zlomu nás čekala první překážka "Across Tire" - přebíhání přes pole s pneumatikami.

    Na dalším zlomu sjezdovky jsme přeskakovali balíky slámy.

    Když jsme zdolali sjezdovku až nahoru, zase jsme jí sbíhali dolů. Po chvilce jsme narazili na další překážku - 3 dřevěné stěny. Jednu přelézt, jednu podlézt a jednu prolézt skrz. Dál na trase byla první občerstvovací stanice.

    Další překážkou byly "Traverse walls" - boulderové stěny. Stěna se musela přelézt na jeden zátah, nesmělo se spadnout. Na konci zazvonit na kraví zvon. No občas to uklouzlo - Pavel a Mirek tu dělali angličáky.

    Potom jsme běželi lesem, obtížnějším terénem. V cestě křoviny, sem tam dřevěná kláda.

    Až jsme přiběhli k uměle vytvořenému tunelu. Lezli sme v jehličí, pod plachtou, na kterou byla nalitá voda a naházené větve. Místy byla dost prověšená.

    Když jsme vyběhli z lesa, čekala nás překážka v podobě vytahování pytlů s pískem na laně pomocí kladky.

    Pak začal náročný úsek trasy. Sbíhali jsme ze sjezdovky dolů.

    Cestou byla druhá občerstvovací stanice s vodou.

    Další překážkou byl Monkey Bar. Ručkovali jsme přes kovové trubky jak opičáci. Tady slavila Kačka velký úspěch, protože tuhle překážku se jí podařilo konečně zdolat bez pádu (v Bořeticích ani ve Vesci jí nedala).

    A opět sbíhání dolů ze sjezdovky. Krutý kamenitý terén, záhul na kolena. Další překážka oštěp. Tady se povedlo zabodnout do slaměného panáka jen Mirkovi. Ostatní dělali angličáky.

    A zase dolů ze sjezdovky. Bylo nám jasné, že nejsme ani v půlce závodu a že určitě tenhle krutej kopec budeme znova vybíhat nahoru.

    Dole nás čekalo nošení kýblů se štěrkem, který jsme si do nich museli nejdříve pracně nahrabat holýma rukama. Pak s plnými kýbli malý okruh lesem (samozřejmě hezky do kopce).

    Poté jsme museli prolézt dlouhou skruží, kterou protékala voda.

    A dál pokračovat smrtelně studeným potokem. Docela dlouho, proti proudu. Když jsme na konci vylézali, už jsme necítili nohy.

    Další překážkou byla "Cargo net" - síť natažená mezi stromy, tentokrát o dost vyšší než ve Vesci.

    Pak přišel asi nejhorší úsek závodu. Prudší kopec snad neexistuje. Doslova jsme se plazili do prudkého kopce, často se zastavovali a rozdýchávali, srdce pukalo.....a když už jsme konečně byli nahoře, přišla rána pod pás.....hodit na záda pytel s pískem a pokračovat dál nahoru.

    Další úsek byl relativně odpočinkový, běželi jsme po vrstevnici až k dvou a půl metrové dřevěné stěně, kterou kluci přelézali s rozběhem.

    Další na řadu přišly čistě strongmanské úkoly. Nejprve "Tractor pull" - tahání saní.

    A lehký "Tire flip" - převracení pneumatiky.

    Pak začlo opět nekonečné klesání, tentokrát po travnaté cestě. I když už byl podklad na kolena měkčí, i tak jsme cestou míjeli závodníky, kteří chytli křeče do lýtek. Na trase byla poslední občerstvovací stanice s vodou.

    Dál jsme prolézali opět tunelem, kudy protékal potok pod cestou.

    Přelézt pár pokácených stromů...

    Do téhle doby jsme byli relativně čistí, ale pak přišel oblíbený ostnatý drát. Tentokrát si organizátoři dali opravdu záležet. Bylo tam dost nečekaných děr plných vody, ostnatý drát místy dost prověšený, zachytával se za oblečení.....no lezlo se dost špatně. Na konci úseku byla pro všechny zdarma ledová sprcha od hasičů přímo z hadice.

    Pak už jsme jen sbíhali ze sjezdovky, cíl na dohled. Ještě dva hluboké vodní příkopy.

    Potom šplh na laně. Tentokrát, co se týče bezpečnosti, nic moc, protože dole pod lany nebyl příkop s vodou, ale jen pár žíněnek. Angličáky dělala Kačka, Pavel a Míra. Jediný Martin úspěšně vyšplhal až nahoru.

    Pak klouzačka do vody. Moc to teda neklouzalo. Organizátoři běhěm závodu museli klouzačku zkrátit, svinuli část plachty a nepouštěli na ní zeshora vodu. Prý kvůli bezpečnosti, že se na ní před námi stalo plno úrazů.

Předposlední překážkou byla "Slip wall" - přelézání A-stěny. Tentokrát byla bez bláta, jen trochu mokrá.

    Nakonec skok přes oheň a hurá do cíle.....tam zasloužená modrá medaile, tričko a banán.

    Celý závod už od začátku prověřoval psychickou odolnost a výdrž většiny závodníků. Nekonečná stoupání do sjezdovek dali zabrat všem. Párkrát jsme si "hrábli na dno" svých sil.

    Všichni jsme dokončili úspěšně závod, přežili, získali medaili a pomalu se odhodláváme na další závod. Běží se v polovině srpna opět na Klínovci. Tentokrát to bude ten nejtěžší stupeň Spartan Race - Beast, o minimální délce 20km a minimálně 26 překážkách. Je to pro nás opravdu výzva, protože dokončením Beastu by jsme dosáhli na takzvanou Trifectu - speciální ocenění a trojbarevnou medaili pro závodníky, kteří úspěšně dokončí všechny tři stupně obtížnosti závodu v jedné sezóně. Tím by to byly historicky první medaile Trifecty pro Varnsdorfské závodníky.


 

Datum soutěže21.6.2014 od 9:00

Místo konání: Klínovec, Skiareál

 

Délka závodu - 13 km a víc + minimálně 21 překážek, 80 minut až 3 hodiny - závisí na kondici závodníka

Start - 250 závodníků bude startovat každých 30 minut

Věk - 15 - 99 let

V cíli - každý závodník dostane medaili, Spartan Race tričko

 

 

  • "...Spartan Race je světově vyhlášený překážkový závod. Je to akce čistě primitivní šílenosti, kterou nikdy nezapomenete. Spartan Race ná vlastní jedinečnou kulturu a komunitu atletů, kteří společně touží vše překonat a všeho dosáhnout..."
  • "...překážky inspirované terénem...nedostanete mapu tratě...je tam oheň, bahno, voda, ostnatý drát a příležitostně i peklo na zemi...překážky které vás vyvedou z míry..."

 

 

TOPlist